Aktuality
home
print
mail
Newsletter

Chcete dostávať pravidlené informácie o novinkách na našej internetovej stránke?

 

Publikácia: SARAJEVO, ČAKANIE NA LASTOVIČKY (, 7. December 2011)

Súčasný veľvyslanec Slovenskej republiky v Sarajeve Miroslav Mojžita, ktorý sa problematike západného Balkánu venuje už niekoľko rokov, prišiel na trh so svojou treťou knihou „Sarajevo, čakanie na lastovičky“ (Mojžita, M.: Sarajevo, čakanie na lastovičky, Bratislava: Kalligram 2010, ISBN 978-80-8101-339-3).
Ide o text, v ktorom už vyzretý a skúsený autor mapuje minulosť a prítomnosť krajiny, ktorá sa snaží stráviť svoje ťaživé dedičstvo.
Tento príjemný text nám pomáha pochopiť, čo sa na konci 20. storočia, keď mnohí fantazírovali o „konci histórie“, de facto na území bývalej Juhoslávie skutočne stalo. Mŕtvi pod bombami, znásilnené ženy, deti bez rodičov, rozbité domy bez striech...
Po prečítaní Mojžitovho textu už nikto nemôže byť ľahostajný voči všetkému ľudskému, čo vnímame neosobne, ale nemôžeme sa k tomu stavať chrbtom.
Najsilnejšou časťou textu je kapitola venujúca sa symbolu rozdelenia - Mostaru - presnejšie jeho Starému mostu, ktorý bol zničený v roku 1993 a po desiatich rokoch znovupostavený. Ide o most, ktorý je znovu súčasťou zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.       Kniha M. Mojžitu rozšírila fond odbornej knižnice Inštitútu ASA.

Peter Juza
Komentáre