Aktuality
home
print
mail
Newsletter

Chcete dostávať pravidlené informácie o novinkách na našej internetovej stránke?

 

Súčasná finančná kríza vo svete a v Európe (Bratislava, 6. November 2008)

Dňa 6. novembra 2008 sa konalo spoločné podujatie Inštitútu ASA, Klubu Nového slova a Friedrich Ebert Stiftung na tému: „Súčasná finančná kríza vo svete a v Európe". Hosťom podujatia bol profesor Viedenskej ekonomickej univerzity a analytik Inštitútu pre politicko-ekonomický výskum Joachim Becker.

Profesor J. Becker oboznámil účastníkov podujatia s príčinami aktuálnej finančnej krízy a s jej možnými dôsledkami pre strednú a východnú Európu. Zdôraznil, že bola to dopredu avizovaná kríza, ktorá začala v zahraničnom obchode a pokračovala prostredníctvom bánk v exportujúcich krajinách.
Po strate transparentnosti finančných tokov došlo k strate dôvery vo finančné inštitúcie. Do ťažkostí sa dostali aj významné banky. Kríza sa už rozšírila aj do východnej Európy. Slovensko je na tom zatiaľ relatívne dobre, hoci diverzifikovaný priemysel Českej republike dáva príležitosť pre adaptáciu krízy. Veľké ťažkosti predvída pre Maďarsko, balkánske štáty: Rumunsko, Bulharsko, Chorvátsko, Srbsko a Turecko.
Profesor J. Becker očakáva ďalšiu vlnu problémov vo východnej Európe a v pobaltských štátoch, kde došlo ku kríze rastu.
Na otázku, či Slovensku pomôže vstup do eurozóny bol J. Becker opatrný. Domnieva sa, že spočiatku áno, ale v budúcnosti to bude obmedzením.
V záverečnej zaujímavej diskusii upozornil na skutočnosť socializovania ekonomických strát, ktoré sa môžu v tejto časti Európy prejaviť vo forme fašizoidných tendencií. 
Komentáre