Aktuality
home
print
mail
Newsletter

Chcete dostávať pravidlené informácie o novinkách na našej internetovej stránke?

 

Štefan Osuský – veľký slovenský diplomat (Brstislava, 29. Október 2009)

Pri príležitosti 120. výročia narodenia 70. výročia podpisu dohovoru Daladier-Osuský, obnovujúceho kontinuitu Československa, pripravilo Diplomatické múzeum a Diplomatická akadémia Ministerstva zahraničných vecí v spolupráci s občianskym združením Seniori slovenskej diplomacie a Inštitútom ASA prezentáciu dobových dokumentov spojenú s prednáškou na tému Štefan Osuský – veľký slovenský diplomat, spoluzakladateľ Česko-Slovenska a Spoločnosti národov. Prednášku predniesol a prezentoval PhDr. Miroslav Musil, PhD., správca Diplomatického múzea MZV SR.

Vo svojom vystúpení akcentoval dve obdobia života Š. Osuského:
1) Jeho aktívnu a rezultatívnu účasť na mierovej konferencii v roku 1919 v Paríži. Sám Š. Osuský na to spomínal: „..na jedno nikdy nezabudnem. Keď som dňa 4. júna 1920 o 16,45 pod zmluvu nesúcu meno Trianon napísal svoje meno, vedel som, že podpisujem vyúčtovanie slovenského národa s bývalým Uhorskom, vyúčtovanie účtov podpísaných od vrchu až dolu krvou, utrpením a biedou môjho národa...“
2) A jeho významná účasť v práci novovzniknutej Spoločnosti národov, kde však žiaľ nebol ako československý predstaviteľ, ale „len“ ako významná osobnosť.

Peter Juza
Komentáre