Aktuality
home
print
mail
Newsletter

Chcete dostávať pravidlené informácie o novinkách na našej internetovej stránke?

 

Klub NS: Dejiny Číny: päťtisíc rokov úspešného vzdorovania nomádskym útokom (Bratislava, 2. Júl 2009)

Sinologička Marína Čarnogurská a čínsky slovakista Mao Huilan boli hosťami posledného predprázdninového Klubu Nového slova. Čína je v 61. storočí a má mnohotisícročné skúsenosti z čelenia nomádskym vpádom. Je to civilizácia a kultúra, ktorá si už pred päťtisíc rokmi osvojila poznatok, že život je neustály proces jin-jangových premien, v ktorom je všetko vždy organicky funkčné i logicky predpokladateľné. Človek si preto musí zdokonaľovať princípy svojej základnej ľudskej povahy, aby bol v procese životného bytia schopný predchádzať katastrofám. Číňan nepotrebuje falošný altruizmus, pôsobí na predstave zdokonalenia sa v zastávaní svojej funkcie. Možno i preto je v Číňanoch dodnes taká obdivuhodná disciplína a poslušnosť voči štátu ako svojmu organickému celku. Omnoho viac humanizmu by sme realizovali takouto poctivosťou voči svojim povinnostiam ako svojím falošným pozérstvom, ktoré býva často veľmi farizejským postojom.

Slovakista Mao Hilan, onen tajomný „muž v čiernom“ je vynikajúci slovakista, ktorý pohotovo odpovedal v živej diskusii na otázky ohľadom ľudských práv, ale aj konkrétnej spolupráce medzi Čínou a Slovenskom. Slovensko sa stalo dedičom dobrých československých vzťahov z minulosti v diskusii skonštatoval. Mao Huilan.
Podujatie spoluorganizovali Inštitút ASA a Národné osvetové centrum. Záznam z podujatia nájdete exkluzívne na stránkach SLOVA (www.noveslovo.sk).

Komentáre