Aktuality
home
print
mail
Newsletter

Chcete dostávať pravidlené informácie o novinkách na našej internetovej stránke?

 

Beseda - Zmeny súčasnej civilizácie, 25. septembra 2008 (Bratislava, 19. Jún 2008)

Spoločné podujatie Inštitútu ASA a Klubu Nového slova, ktoré sa uskutočnilo 25. septembra 2008, sa venovalo téme Zmeny súčasnej civilizácie a otvorilo jesenný cyklus akcií. Hosťom bol Rudolf Převrátil, český politický analytik, prekladateľ a znalec diela amerického sociológa Immanuela Wallersteina.

Ten vo svojich prácach dôsledne, z ľavicových pozícií, kritizuje známe koncepcie F. Fukuyamu (koniec dejín), alebo S. Huntingtona (stret civilizácií). Český hosť tak prezentoval účastníkom neobvyklý, ale o to podnetnejší pohľad na dnešný svet a kľúčové problémy spojené so zmenami súčasnej civilizácie. V rámci analýzy svetového systému, zvláštnu pozornosť vo svojom úvodnom slove R. Převrátil venoval súčasnej kríze kapitalistickej svetoekonomiky a štruktúry vedenia a citoval svojho obľúbeného autora: „...strata nádeje a viery vyvoláva ešte väčšiu beznádej. Odtiaľ plynie istotota, že vstupujeme do obdobia historickej premeny...“
Po úvodnom slove nasledovala kvalitatívne a kvantitatívne intelektuálne osviežujúca diskusa. Stretnutie moderoval Jozef Lysý. 
Fotogaléria
Komentáre