Aktuality
home
print
mail
Newsletter

Chcete dostávať pravidlené informácie o novinkách na našej internetovej stránke?

 

Medzinárodná konferencia: „Kapitalizmus v 21.storočí – Európa bez budúcnosti?“ (Historická budova NR SR, Bratislava , 2. December 2015)

Európska únia - dlhé roky bola nielen pre nás z bývalého východného bloku vzorom, ideálom a cieľom, priestorom mieru, prosperity a široko zdieľaného blahobytu. Vďaka funkčnej kombinácii trhu a štátu poskytovala širokým stredným vrstvám dôstojný život a dobrú perspektívu do budúcnosti. V druhom desaťročí nového milénia sa však akoby slnko nad - už aj našou - Európou zatiahlo mrakmi a starý kontinent je opakovane skúšaný náročnými výzvami. Opäť sa rozširujú nožnice medzi silnými a slabými - občanmi a štátmi, opäť sa vracia súmrak geopolitického napätia medzi centrom a perifériou EÚ. 25 rokov po páde železnej opony sa znova rieši problém demokratického deficitu tentoraz v dominancii nevolenej moci finančných trhov a kapitálu.

Veľká hospodárska kríza z roku 2008, ku ktorej významne prispeli neoliberálne reformy z predošlých dvoch desaťročí, opäť vrátila do hry otázku, či je vôbec kapitalizmus dlhodobo udržateľný. Následná dlhová kríza rokov 2011 - 2012 doviedla eurozónu na pokraj hrozby rozpadu, aby následne priniesla tvrdú politiku úspor, ktorej priebežné výsledky sú nanajvýš diskutabilné. Vojenský konflikt na Ukrajine opäť podčiarkol neexistenciu - a súčasne akútnu potrebu - skutočnej spoločnej zahraničnej politiky únie a rovnako odhalil zásadné rozdiely v prístupe rozhodujúcich členských krajín ku vzťahu s Ruskom. Pretrvávajúca migračná kríza roku 2015 otriasa základnými princípmi únie, voľným pohybom osôb, ochranou spoločnej schengenskej hranice, a prístup k jej riešeniu rozorval brázdu medzi členskými krajinami. A napokon nám tragické udalosti v Paríži pripomenuli, že sloboda a bezpečnosť na našom kontinente nie sú samozrejmé a budeme ich musieť pravdepodobne vybojovať. Ozývajú sa hlasy, že Európska únia by si mala dať oddychový čas na premýšľanie, ako ďalej. Tok udalostí s charakterom zlomových jej však na to nedáva najmenšiu šancu. Má Európa budúcnosť, alebo čo musí urobiť, aby budúcnosť nielen mala, ale ju aktívne formovala v prospech všetkých Európanov? „Je opodstatnené, aby predstavitelia verejnej moci a politici diskutovali o vývojových tendenciách v 21. storočí, o širších sociálno-ekonomických súvislostiach a riešeniach na národnej aj európskej úrovni,“ povedal na úvod svojho príhovoru predseda vlády SR a predseda strany Smer-sociálna demokracia Robert Fico. Uvedený citát je možné označiť za hlavný zámer konania medzinárodnej konferencie, na ktorej 2. decembra 2015 prezentovali svoj pohľad na súčasnú európsku politiku Gerhard Schröder, Matthias Platzeck, Jan Keller a Robert Fico.
kapitalizmus
Komentáre